Udar cieplny u psa / kota
Trwa lato, a wraz z nim rozpoczął się obfity w wysokie temperatury okres. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej nawiedzają nas fale upałów, co możemy odczuć zarówno my, jak i nasi zwierzęcy przyjaciele. Słoneczna pogoda sprzyja spacerom, jednak w upalne dni zbyt intensywny wysiłek fizyczny może grozić przegrzaniem, a nawet udarem cieplnym. Takie same konsekwencje mogą wystąpić po pozostawieniu zwierzaka w zamkniętym samochodzie czy w pełnym słońcu bez dostępu do cienia. Samochód pozostawiony na słońcu może nagrzać się nawet do 60 stopni i może stać się śmiertelną pułapką dla każdego żywego stworzenia.
Czynniki predysponujące
Mimo, że udar cieplny może wystąpić u każdego psa lub kota, to jednak niektórzy z naszych towarzyszy są bardziej narażeni na jego wystąpienie. Szczególnie narażone są rasy brachycefaliczne, takie jak buldogi francuskie, buldogi angielskie, mopsy, shih tzu, czy w przypadku kotów koty perskie, himalajskie czy koty egzotyczne. Do grupy ryzyka należą również zwierzęta młode i w podeszłym wieku, z otyłością, chorobami serca i zapadaniem tchawicy.
Objawy
Przegrzanie (hipertermia) jest stanem podwyższonej temperatury organizmu. Powstaje ono wskutek utrudnienia procesu oddawania ciepła z organizmu, np. podczas przebywania w dużym nasłonecznieniu, gorącym klimacie lub podczas znacznego wysiłku fizycznego w wyższych temperaturach. Do jego objawów należą:
- niepokój,
- intensywne dyszenie,
- wokalizacja,
- ślinotok,
- mokre opuszki łap, nadmierne wylizywanie.
Przegrzanie bardzo szybko przechodzi w udar cieplny, który jest stanem zagrażającym życiu. Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi od 37,4oC do 39,3oC, a kota od 38,1oC do 39,2 oC. W Przypadku wystąpienia udaru cieplnego temperatura może urosnąć nawet do ponad 40oC. Wraz ze wzrostem temperatury można obserwować również:
- silne dyszenie,
- zianie,
- apatię,
- suchość błon śluzowych,
- wymioty,
- biegunkę,
- utratę orientacji,
- problemy z poruszaniem się,
- omdlenia.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego
W przypadku wystąpienia przegrzania lub udaru cieplnego najważniejszy jest czas!
- W pierwszej kolejności należy upewnić się, że zwierzę nie znajduje się już pod wpływem działania wysokiej temperatury.
- Należy podać pupilowi chłodną wodę do picia.
- Doraźnie można zmoczyć okrywę włosową zwierzęcia chłodną wodą. Ważne jest, by działania chłodzące nie spowodowały przechłodzenia zwierzęcia, co mogłoby spowodować skurcz naczyń, a w konsekwencji dalszy wzrost temperatury ciała i następcze uszkodzenia. Kompresy chłodzące lub mokre ręczniki umieszczone w okolicy pach i ud wraz z dodatkowym nawiewem mogą znacznie poprawić proces chłodzenia.
W przypadku braku poprawy najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lecznicy weterynaryjnej w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. Jest to stan zagrożenia życia, więc im szybsza pomoc, tym większe szanse na ratunek.
Profilaktyka
Lepiej zapobiegać niż leczyć, a to w rękach opiekunów spoczywa największa odpowiedzialność jeśli chodzi o prewencję udarowi cieplnemu. Warto wiedzieć jak można pomóc swojemu pupilowi podczas upalnych letnich dni:
- zapewnijmy cyrkulację powietrza- klimatyzacja, wiatraki,
- rozstawmy kilka miseczek ze świeżą chłodną wodą,
- zasłońmy okna,
- stwórzmy ciemne schronienie z wyłożoną matą chłodzącą lub woreczkami z lodem przykrytymi ręcznikami,
- ograniczmy aktywność fizyczną i wybierajmy na spacery chłodniejsze pory- poranki lub wieczory,
- zawsze zabierajmy ze sobą na spacery wodę dla zwierzaka,
- jeśli korzystamy z kagańca, używajmy tylko takiego, który umożliwia zianie (a nie kagańca weterynaryjnego!),
- unikajmy słońca, szczególnie południowego,
- unikajmy spacerów po betonie i asfalcie- taka nawierzchnia szybko się nagrzewa i może poparzyć opuszki naszego zwierzaka,
- wyczesujmy regularnie sierść.
Udar cieplny to stan zagrażający życiu, a coraz częstsze fale upałów nawiedzające nasz kraj zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Pamiętajmy, że w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka, unikanie słońca i nie narażanie naszych pupili na przegrzanie. Pamiętajmy o ich bezpieczeństwie i pomóżmy im przetrwać ten gorący sezon.