Paszporty dla zwierząt Wrocław / przewóz zwierząt
Zapraszamy do oznakowania zwierząt i wydania paszportu dla psa oraz paszportu dla kota, który umożliwi wspólny wyjazd za granicę.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt - tel. 71 373 95 19, 71 359 50 85
Informacje ogólne dotyczące przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE:
Podane poniżej informacje, mają jedynie charakter poglądowy, w związku z czym, informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności, gdy informacje są już nieaktualne.
W związku z dynamicznymi zmianami w przepisach poszczególnych państw członkowskich należy sprawdzić aktualne wymogi przed planowanym wyjazdem.
Psy, koty, fretki - paszport to nie wszystko!
Zwierzęta muszą być zidentyfikowane za pomocą mikrochipu.
Mikrochip musi spełniać następujące wymogi (zgodnie z załącznikiem Ia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 438/2010 nr 438/2010 z dnia 19 maja 2010 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym). Standardowy system identyfikacji elektronicznej oznacza pasywne, przeznaczone wyłącznie do odczytu urządzenie identyfikujące o częstotliwości radiowej (»transponder«):
- zgodne z normą ISO 11784 i wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B- możliwe do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785
- tatuaż (musi być wyraźny i czytelny) jest metodą identyfikacji zwierząt, która akceptowana była do dnia 3 lipca 2011 r.
Od w/w dnia obowiązująca do przemieszczania metoda znakowania psów, kotów i fretek to znakowanie mikrochipem. Jednakże, Komisja Europejska wyjaśnia, iż zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed w/w datą, mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako zgodne z zapisami art. 4 rozporządzenia (WE) 998/2003, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r. Zwierzęta muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszego szczepienia, szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania, wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 miesiąca życia (Decyzja Komisji Nr 2005/91/WE z dnia 2 lutego 2005r. ustanawiająca okres, po którym szczepienie przeciwko wściekliźnie uważa się za ważne). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. W przypadku podróży/ przywozu z niektórych krajów trzecich, nie wymienionych w załączniku II rozporządzenia (WE) nr 998/2003, badanie miareczkowania w dalszym ciągu musi być wykonywane.
Paszporty dla zwierząt są obowiązkowe
Każde zwierzę musi mieć paszport: paszport dla psa, paszport dla kota, paszport dla fretki i innych pupili jest obowiązkowy. Paszport wystawia upoważniony lekarz weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, paszportów dla kotów i fretek prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Jeżeli zwierzęta przemieszczane są komercyjnie lub w liczbie 5 sztuk lub więcej, muszą dodatkowo mieć wystawione świadectwo zdrowia przez urzędowego lekarza weterynarii. Zwierzęta gatunków chronionych - objęte Konwencją Waszyngtońską (CITES), powinny mieć również dokumenty dla danego gatunku. Organem właściwym do udzielenia informacji w tej sprawie jest Ministerstwo Środowiska.
Jak poszczególne kraje UE ustosunkowują się do paszportów dla zwierząt?
Kraje członkowskie mają różne wymogi dotyczące wwozu zwierząt, poniżej podajemy jedynie ogólne informacje, które w zależności od miejsca docelowego, mogą ulec zmianie.
PASZPORT DLA PSA WROCŁAW? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!