Hipotermia u psa/kota
Hipotermia (wychłodzenie) - co to takiego?
Hipotermię, czyli temperaturę ciała poniżej normy, można podzielić na pierwotną i wtórną.
W typowych przypadkach hipotermia pierwotna jest wywołana działaniem niskiej temperatury środowiska przy prawidłowym wytwarzaniu ciepła w organizmie. Wtórna hipotermia wynika natomiast z zaburzeń w produkcji ciepła z powodu choroby, urazu lub działania stosowanych leków. Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała psa wynosi od 37,4oC do 39,3oC, a kota od 38,0oC do 39,2oC, zatem każda temperatura poniżej jest znakiem, że zwierzę zaczyna się wyziębiać.
Kiedy istnieje ryzyko wyziębienia?
Długie przebywanie w niskiej temperaturze i w środowisku o wysokiej wilgotności powietrza, także silnym wietrze sprzyja wyziębieniu. Zatem okres jesienno- zimowy sprzyja występowaniu hipotermii. Stopień wyziębienia zależy od termoregulacyjnych mechanizmów organizmu, od nasilenia i czasu oddziaływania niskiej temperatury, ale też od wieku, ogólnego stanu i odżywienia organizmu. Zwierzętom słabszym, przemęczonym lub wyniszczonym zimno może wyrządzić znacznie większe szkody niż zwierzętom zdrowym, dobrze odżywionym i przystosowanym do wysiłku.
Objawy hipotermii u kota / psa
- drżenie mięśni
- ospałość, apatia
- obniżenie temperatury ciała nawet do 34,0oC-33,0oC
- spadek liczby oddechów, płytki oddech
- zaburzenia świadomości
- zimne opuszki, uszy, nos
Skutki wyziębienia
Przechłodzenie całego organizmu lub pewnych jego części może wywołać tzw. chorobę z przeziębienia. Najczęściej narażone są na nią zwierzęta rozgrzane i spocone. Może ona występować w postaci nieżytów górnych dróg oddechowych, zaburzeń w narządach miąższowych czy stawach. Choroba ta może ułatwiać rozwój wielu chorób zakaźnych, takich jak grypa lub wirusowe zapalenie płuc i oskrzeli. Ponadto przy silniejszym wyziębieniu dochodzi do upośledzenia ośrodka termoregulacji w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co praktycznie nie reaguje on na tak znaczny spadek temperatury organizmu. Zmiany w układzie nerwowym mogą prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych od otępienia do śpiączki. Podczas wyziębienia dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, co skutkować może niedotlenieniem, a co za tym idzie również zmniejszeniem właściwości obronnych organizmu. W rezultacie wzrasta podatność na zakażenia, a rany wolniej się goją. Kiedy temperatura spada poniżej 33,0oC jest to stan zagrażający życiu zwierzaka.
Postępowanie w objawach hipotermii
W przypadku zauważenia objawów wyziębienia należy:
- jak najszybciej zabrać zwierzę w ciepłe i osłonięte od wiatru i deszczu miejsce, warto też zmierzyć temperaturę, i sprawdzić jak poważny jest stopień wyziębienia
- ogrzewać pupila stopniowo, działać spokojnie; warto okryć go ogrzanym na kaloryferze kocem lub ręcznikiem. Można umieścić również termofor, ale tak, aby nie miał on bezpośredniej styczności z ciałem zwierzęcia,
- unikać umieszczanie zwierzaka bardzo blisko kaloryfera czy kominka,
- podać ciepłą (nie gorącą!) wodę do picia.
W przypadku ciężkiego wychłodzenia organizmu szybka interwencja specjalisty jest konieczna i może uratować życie zwierzaka. Jeśli wydaje nam się, że pupil czuje się już znacznie lepiej, ale nie mamy pewności, to warto zasięgnąć opinii specjalisty.
Zapobieganie hipotermii
Zwłaszcza zimą i jesienią, kiedy temperatury spadają poniżej zera, a ciemne i deszczowe dni ciągną się nieubłaganie warto zadbać o komfort termiczny naszego pupila.
- Przy znacznie obniżonej temperaturze powietrza warto zrezygnować z bardzo długich spacerów, a wychodzić częściej i na krócej.
- Dobrze byłoby zadbać o aktywność na spacerach, bo większa aktywność to więcej wytwarzanego ciepła, co zmniejsza ryzyko hipotermii.
- Bardzo poważnie należy rozważyć kupno ubranek, nie ze względów estetycznych, ale praktycznych- cieplejszego na mrozy i przeciwdeszczowej kurteczki na jesienne spacery. Może się ono okazać szczególnie przydatne u psów małych i tych z krótką sierścią. Zmokły i zmarznięty psiak jest znacznie bardziej narażony na wyziębienie, a ubranko może z powodzeniem chronić go przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
- Kiedy jednak już nasz pies podczas spaceru zmoknie, to jak najszybciej po powrocie do domu powinniśmy go dokładnie osuszyć i zapewnić ciepłe legowisko. Zwracajmy uwagę, aby nie leżał on wtedy w przeciągu i bezpośrednio na posadzce, gdyż może to doprowadzić do zapalenia płuc czy zapalenia pęcherza.
Wyziębienie może pojawić się znienacka, a jego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierzęcia. W niesprzyjających warunkach pogodowych pamiętajmy również o komforcie i przede wszystkim zdrowiu naszych pupili. Zimą i jesienią warto wspomagać się odzieżą dla psiaków i bez obaw cieszyć się wspólnymi chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu.